Przejdź do głównej zawartości

Teneryfa

Bardzo niewiele brakowało, żeby dzisiejszy post dotyczył wspaniałych miejsc, które udało mi się odwiedzić w czasie tygodniowych wakacji. Jednak nie opowiem ani o wspaniałym jedzeniu, ani o wąwozie Masca, ani klifach Los Gigantes, ani wspaniałym Parku Narodowym w górach Anaga czy nawet o wulkanie del Teide.
Opowiem o swoich wnioskach po wspaniałym karnawale w Santa Cruz de Tenerife. Mieszkaliśmy prawie 70 km od stolicy, pojechaliśmy tam samochodem i zaparkowaliśmy w podziemnym parkingu pewnego bardzo znanego w Hiszpanii domu towarowego, którego nazwy nie wymienię, aby go nie reklamować. W parkingu znajdowała się informacja, że z okazji karnawału jest on czynny całą dobę i obsługa potwierdzała ta informację po angielsku (co było dla nas zaskoczeniem, bo mimo iż jest to turystyczny kraj bardzo mało osób mówi tam po angielsku). Nasze przekonanie potwierdziło potem wielu Hiszpanów, którzy znaleźli się dokładnie w tej samej sytuacji jak my, stąd wnioskuję, że nie była to pomyłka językowa.
 

Gdy wróciliśmy z karnawału okazało się, że parking jest zamknięty. Spróbowaliśmy odzyskać wcześniej nasz samochód i wtedy okazało się, że Hiszpanie z Teneryfy chyba nie dojrzeli jeszcze do tego, żeby nazywać się Europejczykami. Po pierwsze po dodzwonieniu się pod telefony lokalnej policji i Gwardii Cywilnej okazało się, że w weekend karnawałowy pod obu telefonami nie ma nikogo dyżurnego mówiącego po angielsku. Potem zdziwienie poszło dalej, bo brakiem angielskiego wykazali się operatorzy linii 112 (nie mam pewności, czy angielski nie jest tam obowiązkowy), policjanci na posterunku i policjanci patrolu specjalnie przysłanego do rozwiązania problemu.

Gdy okazało się, że sprawa potrwa dłużej część grupy poszła dalej bawić się na karnawale, a ja spróbowałem drążyć sprawę głębiej. Generalnie okazało się, że policja niewiele może (albo chce) zrobić, przy czym wśród oczekujących znaleźli się na przykład Węgrzy, którzy mieli rano samolot i prawdopodobnie przez zablokowanie ich samochodu nie zdążyli na lotnisko. Miś w najczystszej postaci: Nie oddam Waszego samochodu i co mi zrobicie? Głęboki PRL ujawnił się chwilę później, gdy mój żołądek zażyczył sobie kontaktu z ubikacją. Po kilku minutach negocjacji policjanci wpuścili mnie do wewnętrznej części posterunku i tam okazało się, że w ubikacji nie ma papieru toaletowego! Dyżurny wydzielił mi osobistą rolkę z biurka i odebrał ją po wszystkim. Żenada!

Wszystko to kazało mi spojrzeć głębiej na zachowania ludzi na wyspie. Gdybym trafił w miejsca, gdzie jestem jednym turystą mógłbym zrozumieć, że muszą dostosować się do tradycji, kultury i lokalnego języka. Jednak to wyspa, która żyje z turystów. Spodziewałbym się jakiegoś choćby delikatnego dostosowania do ich potrzeb. W tym przestrzegania własnych deklaracji. I nie chodzi tylko o opisany problem z parkingiem. Podobnie jest na przykład z otwarciem restauracji. Częstym przypadkiem jest, że inne godziny i dni otwarcia (tak, tak, restauracje często są tam zamknięte któregoś dnia tygodnia) podane są na szyldzie restauracji, inne w internecie, a restauracja jest zamknięta w jeszcze innym dniu. A co by się stało, gdyby dom wynajęty na booking.com okazał się zajęty i właściciel zaproponowałby żebyśmy przyjechali jutro?

Generalnie takich przypadków lekceważenia zdarza się tam bardzo dużo. Niestety jedyne porównanie, które mi przychodzi do głowy to Zakopane z zakopiańskimi góralami i ich podejściem: Przyjeżdżajcie, zostawiajcie dutki i wyp...dalać!

Na szczęście na świecie jest wiele pięknych miejsc, nie trzeba lecieć na Teneryfę!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Schronisko Przysłop pod Baranią Górą

Cóż powiedzieć. Chcieliśmy z żoną ominąć to schronisko bo jak wiadomo (na szczęście to już historia) gorszego w Polsce nie było. No i na szczęście weszliśmy do środka. Pozytywny szok to zbyt słabe określenie tego co przeżyliśmy. Ciepło, miło, wspaniały zapach z kuchni, obie sale jadalne nabite tak, że niemal nie da się gdzie usiąść. I oczywiście gadżety (w tym podkoszulki) akurat dla mnie. Nie wiem kiedy dokładnie zaczęły się zmiany, wydaje mi się że latem zeszłego roku było jeszcze nieciekawie, ale czas tak szybko biegnie, że może to było latem dwa lata temu. I co mogę napisać? Pyszne jedzenie, w tym doskonałe jedzenie wegetariańskie, choć takie mam wrażenie, że gdybym przeszedł na tą formę spożywania, byłbym głodny (może warto wprowadzić dodatkowo coś wegańskiego dla drwala?). Warto zwrócić uwagę, że nawet wegetarianki potrafią tam polecić doskonałego schabowego bez niepotrzebnego krzywienia się na to słowo. Pierogi, naleśniki, zupy, naprawdę duży wybór. I ceny w porównaniu ze s

Aplikacje krytyczne

Dziś pierwszy komercyjny efekt prowadzenia mojego bloga, czyli podkoszulka, której nie kupiłem czy zdobyłem w ramach jakiejś wyprawy czy wydarzenia, tylko dostałem do opisania od jej producenta. Konkretnie od firmy, która za pomocą tej podkoszulki chciałaby zachęcić programistów do pracy w ich firmie. No i jako że zaczynałem swoją przygodę z informatyką od programowania oraz w związku z tym, że różne symboliczne języki programowania nie są mi obce ... trochę się przestraszyłem. Czego? Ano tego, że slogan zapisany na podkoszulce wcale nie zachęciłby mnie do pracy w tej firmie? Czemu? Gdyby formalnie potraktować to co zapisane jest na podkoszulce dostaje się komunikat: Jedz, pracuj (koduj) i śpij aż do śmierci. Hmmmmmmm .... Czy na pewno jest to dobra zachęta do zatrudnienia się i pracy w firmie Aplikacje krytyczne ? Ze strony wynika, że firma zajmuje się ciekawymi kwestiami w obszarze finansów publicznych ... ciekawe jak się u nich pracuje?

Góry Stołowe

Kiedyś często odwiedzałem ten region "zawodowo" i poznawałem jego fragmenty niejako "przy okazji". Teraz w ramach dłuższego odpoczynku tydzień w Kudowie. Chyba nie ma wątpliwości, że postanowiliśmy porównać wszystkie atrakcje Gór Stołowych. Wydaje mi się, że najlepszą kolejnością żeby je obejrzeć jest zaczynanie od Błędnych Skał. Są najmniejsze i mimo kilku ciekawych formacji chyba najmniej spektakularne. Jeśli chcecie wjechać samochodem, to trzeba być równo o pełnej godzinie przed szlabanem wjazdowym. Co prawda formalnie można wjeżdżać do "15-ście po", ale obowiązuje zegarek osoby sterującej ruchem i nas nie chcieli wpuścić choć według nas była 10:12. Z drugiej strony słusznie - wiele lat temu wjechałem zgodnie z czasem i w połowie drogi okazało się, że zjeżdżający autokar miał opóźnienie. Da się przeżyć, ale doświadczenie niezapomniane. Nie polecam też szlaku wzdłuż drogi wjazdowej - zwyczajnie nieciekawa. My pojechaliśmy na Lisią Przełącz i stamtąd p